foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/MoudraKocka
info@moudrakocka.cz
Moudrá Kočka

Podpořte domácí vzdělávání a svobodné školy sdílením

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Spousta rodičů si myslí, že když pošlou své děti do jeslí či školky, tak se děti lépe socializují. Zeptali jsme se kanadského vývojového psychologa doktora Gordona Neufelda, jestli je to pravda.

"Absolutně ne. Děti se stanou sociálnější, ale z naprosto špatných důvodů.

1. Ztratí svou ochraňující stydlivost před vrstevníky a stanou se naopak stydlivějšími před dospělými.

2. Navážou se na své vrstevníky za cenu zdravé vazby s dospělými, kteří jsou za ně zodpovědni.

3. Ztráta separační úzkosti v tak nízkém věku je ve skutečnosti známkou, že je dítě navázáno více na vrstevníky než své rodiče.

4. Když jsou děti ve stresu, jejich mozek je na tuto situaci vybaví tak, že pláčou méně a mluví méně o svých zraněných pocitech. Výsledkem je nepravdivý ukazatel - vypadají sociálnější a odolnější.

 

Číst dál: VIDEO: Jsou děti v institucích lépe socializované?

Děti by měly začínat školu později, nikoliv dřív, odhaluje kanadský vývojový psycholog dr. Gordon Neufeld. „Brzký vzdělávací program“ pro malé děti nemá žádné výhody, dodává. Tak proč se vlády snaží jít přesně opačným směrem?

„Chci si být jistý, že se můj syn naučí vycházet s ostatními,“ říká jeden rodič. A další by dodal: „Má dcera je stydlivá. Chci, aby byla s ostatními dětmi, aby vyšla ze své ulity.“ A třetí by mohl nadšeně říci, že jeho dítě miluje všechny své kamarády ze školky: „Nemůže se dočkat, až s nimi zase bude moci trávit čas!“

To jsou jen některé věcí, které rodiče zmiňují, když se baví o výhodách sociálních zařízení, které jesle, školka a celodenní školka zajišťují. Rodiče se oprávněně obávají, jestli jejich děti budou vycházet s ostatními.

 

Nicméně, je to pravda, že by brzká interakce s vrstevníky zlepšovala socializaci malých dětí? Kanadský vývojový psycholog Dr. Gordon Neufeld říká, že v tomto případě to tak není, obzvláště když je dítě posíláno do „sociálního“ prostředí dříve než je připraveno.

Gordon Neufeld

Číst dál: Socializace: Proč „rané vzdělávání“ nepomáhá


Copyright © 2019 Moudrá Kočka Rights Reserved.