foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


facebook.com/MoudraKocka
info@moudrakocka.cz
Moudrá Kočka

Podpořte domácí vzdělávání a svobodné školy sdílením

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Bob: „Cítil bych se tak skvěle ohledně unschoolingu naší dcery, jen kdyby mě moje tchyně nepřiváděla k šílenství svými pochybami a kritikou,“ říká rozhořčený otec při telefonickém sezení.

Naomi Aldort: „Proč s ní diskutujete o vzdělávání své dcery?“ ptám se ho.

Bob je zticha. Nakonec řekne nesměle: „No, a neměl bych?“

„Samozřejmě, pokud Vám to přinese radost a ujasnění do života… ale děje se tak?“ ptám se.

„Ne. Úplně to ničí mou sebedůvěru a radost. Dina se má tak skvěle, hraje si, tvoří, tančí, ale poté mě přepadnou jejich pochybnosti a začnu si dělat starosti.“ říká Bob a pokračuje, „Mluví o tom, že ještě neumí číst a že nedělá matematiku. Vypadá to, že je celý den zaneprázdněná sbíráním a krmením slimáků,“ směje se Bob, který si evidentně právě představuje obrázek svého dítěte a jeho aktuální záliby ve slimácích.

 

Číst dál: Unschooling a kritika příbuzných (Naomi Aldort)

"Pedagogika je způsob, jak přimět někoho učit se něco, co se učit nechce. O tom je pedagogika. Je to křivácký nápad a v podstatě, pokud jste učitel, tak víte, že trávíte čas tím, že hledáte triky: Jak můžeme dostat tyhle malé lidi, kteří se nezajímají o daný předmět, protože si sami nezvolili tam být? Jak je můžeme přimět to udělat? Jak jim to vnucovat a ještě zařídit, aby to vypadalo, že se u toho všichni bavíme? Neboli jiný způsob, jak se naučit lhát."  Naomi Aldort.

 

Úryvek z disku č. 5 - Samořízené učení - Proč se děti učí nejlépe, když následují svou vlastní cestu, časový plán a směr a jak je podpořit v jejich vlastním naplnění.

ze setu 7 CD - "Trusting Our Children, Trusting Ourselves" - "Důvěřujeme našim dětem, důvěřujeme sobě."

 

 


Copyright © 2019 Moudrá Kočka Rights Reserved.